S nadcházející zimou přichází i období výměny pneumatik, ve kterém si někteří z nás budou muset pořídit pneumatiky nové. A protože provoz vozidla nebývá zrovna levnou záležitostí, hledají řidiči způsob, jak co nejvíce ušetřit. Přestože na trhu nalezneme kvalitní pneumatiky za výhodnou cenu, mnozí z nás sahají po použitých pneumatikách, jejichž pořizovací cena je ještě nižší. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a na co si dát při jejich koupi pozor se dozvíte v následujícím článku.

Na co si dát pozor před koupí použitých pneumatik

Před koupí použitých pneumatik mějte na paměti, že nejenom hloubka dezénu má vliv na jejich použitelnost. Každá pneumatika totiž postupem času ztrácí své jízdní vlastnosti a obecně platí, že pneumatiky ztrácejí vlastnosti deklarované výrobcem po zhruba třech letech provozu. Tato skutečnost se projevuje zejména ztrátou trakce a delší brzdnou dráhou, což nejvíce poznáte při brzdění na mokré vozovce.

Výhody a nevýhody

Jedinou výhodou použitých pneumatik je cena, mezi nevýhody patří nejistota jejich původu a taky fakt, že nikdy stoprocentně nevíte, na jakém vozidle byly pneumatiky nazuty, kde byly provozovány, zdali byly opravovány či jak se o ně předchozí majitel staral. Hloubku dezénu si zjistíte poměrně snadno, horší je to s informací o jejich skladování. 

 

I pneumatiky, které se vám na první pohled budou zdát v pořádku, mohou obsahovat skrytou vadu, kterou jako laik pravděpodobně nepoznáte. Navíc použité pneumatiky mají zhruba třikrát menší životnost a ujedete na nich podstatně méně kilometrů, a tak je slovo úspora z finančního hlediska velmi relativním pojmem. Pokud vám to tedy finance dovolí, pořiďte si raději nové pneumatiky. 

Dvakrát měř…

Na šetření není nic špatného. Ovšem zrovna v případě pneumatik by si měl člověk dvakrát rozmyslet, zdali mu pár ušetřených korun stojí za případná rizika. Nové pneumatiky jsou sice dražší, z hlediska bezpečnosti a životnosti jsou však mnohem výhodnější. Splňují požadavky bezpečné jízdy a jejich vzorek ubývá pomaleji. Navíc na trhu seženete modely jen o něco málo dražší, než byste dali za použité pneumatiky. Příkladem jsou pneumatiky Barum, které si u nás získaly velké množství spokojených zákazníků. Pro ekonomicky založené řidiče je vhodný model Barum Polaris 3, který vyniká skvělým poměrem cena versus výkon. Jeho předností je především nižší valivý odpor pneumatiky a dobrý výkon na suché či zasněžené vozovce.