Mnoho řidičů si pod pojmem přípravy automobilu na zimní provoz představuje pouze přezutí pneumatik. Přezutím pneumatik však příprava automobilu na zimní sezónu nekončí. Důležitá je také zimní výbava a kontrola celého vozidla. V následujícím článku vám přinášíme pár tipů, co byste rozhodně neměli vynechat.

Základem jsou samozřejmě pneumatiky

Dle zákona o silničním provozu je nutné mít nazuté zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března vždy, když na vozovce leží námraza nebo souvislá vrstva sněhu či ledu a zároveň v případě, když výskyt sněhu, ledu či námrazy lze předpokládat. Mnohem důležitější než datum v kalendáři jsou však teplotní podmínky. Jakmile dlouhodobě teploty klesnou pod 7 °C, nastává ideální čas na přezutí, bez ohledu na to, zda již listopad začal či nikoliv.

Další věc, na kterou je potřeba se zaměřit, je povinná hloubka dezénu, která činí minimálně 4 milimetry. Tuhle zákonem povolenou minimální hloubku obvykle indikují takzvané kontrolní body, podle nichž řidič pozná nutnost výměny pneumatik pouhým pohledem, aniž by musel použít hloubkoměr. Výrobci raději doporučují pneumatiku vyřadit ještě dříve, než dosáhne zmíněného minima.

Nové pneumatiky s obvykle osmimilimetrovou hloubkou dezénu poskytují mnohem větší záběr na sněhu i odolnost vůči smyku. Se snižující se hloubkou dezénu pak pneumatiky tyto pozitivní vlastnosti postupně ztrácí. Pokud hledáte kvalitní pneumatiky za rozumnou cenu, pak neváhejte sáhnout po pneumatikách Barum. Zvolit můžete například model Barum Polaris 3, který nabízí optimální jízdní vlastnosti za všech zimních podmínek a řadí se k nejprodávanějším ve svém segmentu.

Další rady a tipy

Se zimním obdobím je kromě výměny pneumatik spojeno mnohem více povinností. V zimě bývají všechny části vozidla během jízdy více namáhány, proto je dobré vůz na změnu klimatických podmínek adekvátně připravit. Zde je pár tipů, které byste rozhodně neměli vynechat:

 

  • Přicházející mrazy vám mohou značně poškodit vozidlo, proto začněte s kontrolou, případně doplněním provozních kapalin, jako je chladící kapalina, brzdová kapalina, olej a filtr.  
  • Neváhejte investovat do speciální nemrznoucí zimní směsi do ostřikovačů. Letní směs by vám mohla na cestách nepěkně zavařit, proto ji nezapomeňte vyměnit za zimní, která vydrží i velké mrazy.
  • Pro jistotu si zkontrolujte břity stěračů, v zimě je budete potřebovat mnohem více.
  • Je důležité zkontrolovat i osvětlení. V zimě se brzy stmívá a potmě daleko nedojedete. Nejlépe vám to ověří v servise, ale i doma pouhým okem poznáte, jestli nemáte zašlé kryty světel a není třeba nechat si je zrenovovat a vyleštit. 
  • Nezapomeňte na kontrolu autobaterie. Sedět ráno několik minut v promrzlém voze ve snaze nastartovat, je to poslední, po čem bychom toužili. Proto před příchodem zimy prověřte stav baterie, případně ji dobijte a důkladně očistěte kontakty.
  • Ideálně ještě před příchodem mrazů je vhodné namazat pryžová těsnění dveří speciálním silikonovým olejem, čímž zabráníte přimrznutí dveří. Olej lze použít i do zámků, ale pro jistotu mějte u sebe i rozmrazovač zámků.

Drobnosti, které se budou hodit

V zimě je počasí nevyzpytatelné, proto se vyplatí vozit pár nezbytností, jako jsou sněhové řetězy, škrabka na led, smetáček a lopatka na sníh, rozmrazovač na zámky a skla či stěrače. Příprava auta na zimu rozhodně není jednoduchou záležitostí. Pokud si na jednotlivé procesy netroufáte, svěřte svého plechového miláčka do rukou servisních techniků, kteří se vám o něj postarají a vy budete mít jistotu, že jste nic nezanedbali.