Pokud se během zimních měsíců chystáte vyrazit do hor, pravděpodobně se neobejdete bez sněhových řetězů. Děsí vás už jenom samotná představa? Nezoufejte! Ačkoliv nasazování řetězů vypadá jako velmi složitý proces, ve skutečnosti je jejich používání mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát. Stačí dodržovat správné zásady a jízda na sněhu pro vás již nebude představovat hrozbu.

Kdy využijete sněhové řetězy

Sněhové řetězy je povinné použít vždy, když narazíte na dopravní značkuSněhové řetězy”, přikazující řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Výjimkou jsou vozidla vybavená pneumatikami s protiskluzovými hroty. Sněhové řetězy je vhodné nasadit i v případě souvislé sněhové vrstvy nebo v případě silného náledí.

Hlavní je nepodcenit přípravu

Jízda se sněhovými řetězy se pro vás stane hračkou v případě, že je budete umět nejenom správně nasadit, ale i napnout. A protože sněhové řetězy pravděpodobně ani v zimě nebudete používat každý den, není na škodu zopakovat si ty nejdůležitější zásady:

 

  • Sněhové řetězy vždy nasazujte na hnací nápravu, v nejčastějším případě tedy na přední.
  • V případě, že nevlastníte sněhové řetězy s automatickým napínacím systémem, zkontrolujte jejich napnutí po ujetí cca 50 metrů. Příliš napnutý řetěz by mohl poškodit kolo či pneumatiku, příliš volný řetěz zase podběh nebo součásti vozidla umístěné v podběhu.
  • Pokud vám to model vozidla umožňuje, je lepší všechny bezpečnostní systémy jako ABS, ESP nebo TCS, před jízdou s řetězy vypnout, jízda tak bude mnohem bezpečnější, plynulejší a efektivnější.
  • Nezapomeňte si pro případ potřeby přibalit taky lopatu a teplé pracovní rukavice.

Pravidla jízdy se sněhovými řetězy

Samotná jízda se sněhovými řetězy není nic těžkého. Je však potřeba si uvědomit, že se vozidlo se sněhovými řetězy při jízdě bude chovat jinak, a i když dostanete k řetězům sebepodrobnější návod a vše se vám bude zdát jednoduché, je vhodné si jízdu s nimi vyzkoušet ještě před samotnou výpravou do hor.

 

Při jízdě s řetězy buďte vždy opatrní! Důležité je snažit se o co nejplynulejší rozjezd a dodržovat maximální rychlost 50 km/h. Pokud to není nezbytně nutné, zbytečně neakcelerujte ani prudce nebrzděte. Při vyhýbání v kopci zastavuje vždy ten, který jede z kopce, protože se rozjede snadněji.

Kvalitní pneumatiky jsou základ

Pro jízdu do hor jsou mimo sněhové řetězy důležité i kvalitní zimní pneumatiky se vzorkem hlubokým alespoň 4 mm. Pokud takové pneumatiky ještě nemáte, neváhejte si je pořídit. Vybrat si můžete z široké nabídky různých druhů, velikostí a kvality. Sáhnout můžete třeba po kvalitních a cenově dostupných pneumatikách značky Barum, které nabízí dlouhou životnost a vyvážené jízdní vlastnosti. Nejoblíbenějším zimním modelem je Barum Polaris 3 zajištující bezpečnou jízdu i na zmrzlé vozovce.