Mnoho řidičů jezdí v létě na sjetých zimních pneumatikách, aby ušetřili, a nové si pořizují až na podzim. Ne každý si totiž uvědomuje, že zimní pneumatiky jsou speciálně navržené pro zimní období a s rostoucí teplotou se jejich pozitivní vlastnosti mění na negativa. To má za následek snížení bezpečnost, vyšší spotřebu a zhoršený komfort jízdy.

1. Bezpečnost!

Hlavním důvodem, proč se vyplatí investovat do nových pneumatik, je bezpečnost.  Nejenom vaše, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Zimní pneumatika je totiž určena pro provoz při teplotách nižších, než je 7 °C, v letních měsících se však teploty běžně pohybují kolem 30 °C, z toho jasně vyplývá, že se vlastnosti zimních pneumatik v létě zásadně mění. Dochází k rychlému opotřebení dezénu, zhoršení jízdních vlastností a k prodloužení brzdné dráhy, která může být až o několik metrů delší než u letních pneumatik, a právě těchto pár metrů může zachránit vás život.

2. Zhoršení jízdních vlastností

Zimní pneumatika se při vyšších teplotách zahřívá, stává se nestabilní a měkne, v důsledku čehož se vůz hůře ovládá.

Pokud se rozhodnete zimní pneumatiky přece jenom dojíždět, dělejte to pouze v jarních či podzimních měsících, rozpálená letní vozovka není pro zimní obutí vhodná.

3. Komfort a šetrnost vůči přírodě

Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou je v použité směsi a celkové konstrukci pneumatiky. Směs v zimní pneumatice je měkčí díky vyššímu podílu přírodního kaučuku, a proto si zachovává lepší vlastnosti na zmrzlé vozovce. Správně zvolené pneumatiky zlepšují jízdní kvalitu vozidla, mají menší odpor, jsou méně hlučné a jízda je tak mnohem příjemnější.

Navíc budete mít dobrý pocit z toho, že i tímto malým opatřením snižujete emise výfukových plynů.

4. Nižší spotřeba

Směsi obsažené v zimních pneumatikách se na suchých a teplejších vozovkách více opotřebovávají, v důsledku čehož stoupá i spotřeba paliva. Průměrná spotřeba pohonných hmot se tak při letní jízdě na zimních pneumatikých může (dle typu automobilu) zvýšit zhruba o 10 %. Řidič, který najezdí několik tisíc kilometrů ročně tento rozdíl ve své peněžence rozhodně zaznamená.

Do letních pneu se investovat opravdu vyplatí. I pneumatiky ekonomické třídy, jako je například Barum, se vyrábí za využití osvědčených technologií, dříve používaných ve výrobě pneumatik vyšší třídy, tak náklady nemusejí být nijak vysoké. Populárním letním modelem je například Barum Brillantis 2, podívejte se na něj. Naopak ze zimních modelů se řidičům nejlépe osvědčil model Barum Polaris 3.